تبلیغات
م ... ع ... م ... ا ... ر ... س ... ت ... ا ... ن - رنگ سبز و معماری
تاریخ : دوشنبه 6 مهر 1388 | 02:35 ب.ظ | نویسنده : هادی فرهوش

22ss_SIP939204

كاربردهای رنگ، روابط، تأثیرگذاری و چگونگی ساختن رنگ‌ها همواره مورد توجه دكوراتورها بوده است. بخشی از تأثیرگذاری رنگ‌ها وابسته به نمود شخصیت مستقل هر رنگ است كه از آن می‌توان به عنوان قدرت بیان و زبان رنگها نام برد؛ بخش دیگر مربوط به وضعیت ذهنی و روانی افراد است، با نوع انتخاب و نوع استفاده از رنگ‌های مشخص می‌توان به خصوصیات روانی و شخصیت افراد تاحدود زیادی پی برد. در اینجا قصد داریم به بررسی روانی رنگ سبز در فضا بپردازیم؛

رنگ سبز جزو رنگ‌های سرد در دایره رنگ قرار دارد و در كنار رنگ آبی سردترین رنگ‌ها به شمار می‌آیند. این رنگ نشانگر نرمش پذیری و اراده بوده و صفاتی چون خود محوری، حالت دفاعی، حس تعلق و تغییر ناپذیری را تداعی می‌كند.

رنگ‌های سبز رگه‌ای از رنگ آبی در خود دارد؛ این رنگ دارای صفات روحی چون اراده در انجام كارها، پشتكار و استقامت است.

رنگ سبز از نظر نمادی، شباهت زیادی به درخت كاج غول آسا، مغرور و تغییر ناپذیر دارد. این رنگ به عنوان یك عامل موجب اضطراب می‌شود و در پشت آن هیجان ناشی از وجود محرك‌های سر كوفته قرار دارند. رفتار رنگ سبز می‌تواند در تلاش برای ایجاد شرایط بهتر، بهداشت بیشتر، یا زندگی طولانی‌تر یا سودمند تجلی یابد.

هر كس سبز را در نظر اول انتخاب می‌كند مایل به تأثیر گذاردن بر محیط پیرامون خویش است. باید توجه داشت كه سبز درخشان و روشن را نباید با خاكستری استفاده كرد زیرا باعث حس غم‌انگیزی و فروپاشی می‌شود. ولی برعكس، رنگ سبز با زرد درخشان، حس جوانی و نیزوی بهار را تداعی می‌كند.

استفاده از گیاهان و درختچه‌ها در داخل بنا حس سرزندگی و نشاط طبیعت را وارد محیط خانه می‌كند.

همچنین استفاده از پرده‌های سبز همراه با رنگ كرم در كناره‌ها، می‌تواند به باز شدن فضا كمك كند.

در كنار محل‌هایی كه از رنگ سبز استفاده شده یا بالای گلدان‌ها و گیاهان داخل خانه، بهتر است از چراغ‌هایی با رنگ زرد درخشان استفاده شود.

همچنین در بالای تابلوهایی از طبیعت كه بروی دیوار نصب است، نورپردازی با زنگ‌های درخشان به ویژه زرد تأثیر فراوانی در فضا دارد.

بهترین استفاده از رنگ سبز به همراه نارنجی در اتاق پذیرایی امكان پذیر است. وجود راحتی‌هایی با سبز چمنی و استفاده از كوسن‌های كرم و نارنجی بر روی آنها، هماهنگی زیبایی در فضا ایجاد می‌كند.

استفاده از رنگ‌ سبز در فضای آشپزخانه و اتاق كار توصیه نمی‌شود ولی استفاده از آن در كنار رنگ آبی آرامش فوق‌العاده‌ای را برای اتاق خواب به ارمغان می‌آورد. استفاده از كاشی‌های شیشه‌ای تزئینی سبز رنگ در كنار بنفش كمرنگ، در سرویس‌ها نیز فضای جذابی ایجاد می‌كند و چنانچه در این فضاها تعدادی عنصر با رنگ نارنجی هم قرار گیرد، كنتراست قابل قبولی را به دست می‌دهد.

تأثیرات روانی رنگ‌ها:

گاهی یك علامت با یك رنگ خاص به صورت قرار دادی در جامعه ماندگار می‌شود و معنی ویژه‌ای پیدا می‌كند، مثل رنگ پرچم كشوری یا رنگ علائم راهنمایی و رانندگی كه براساس نوعی از توافق به صورت قرار دادی وضع شده‌اند.
ممكن است رنگها در نزد اقوام مختلف كه سنت‌های گوناگونانی دارند تعابیر مختلفی داشته باشد.

به تن كردن پیراهن سفید برای لباس عروس، بخت و اقبال سفید در زندگی جدید را نشان می‌دهد.

لباس احرام، زدودن همه پیرایه‌های مادی و معمول زندگی را نشان می‌دهد.

رنگ سبز نیز رنگ بهار و رویش طبیعت است، رنگ امید و زندگی دوباره، دانش و ایمان معنوی رستاخیز و صعود روحانی به عالم بالاست. سبز، رنگ امید به آغازی دوباره، رنگی مقدس و فعال و سرزنده است.

هماهنگی رنگ‌ها (هارمونی)

ایجاد هماهنگی به معنای ایجاد تعادل و رابطه متناسب میان رنگ‌های یك تركیب است، به طوریكه برای چشم خوشایند و راضی‌كننده باشد.

در هماهنگی رنگ‌ها باید میزان كنتراست در نظر گرفته شود. منظور از كنتراست، وجود روابط و تأثیراتی است كه هم تمایز میان رنگ‌ها و هم تأثیرات متقابل میان آنها را از نظر بعدی مورد توجه و مقایسه قرار می‌دهد.

نتیجه موفقیت‌آمیز در ایجاد یك تركیب رنگی، بستگی به شناخت روابط میان رنگ‌ها و قواعد استفاده از كنتراست‌های رنگی دارد.

به طور مثال، رنگ سبز در كنار زرد روشن و شفاف و آبی اقیانوسی هارمونی منطقی‌تری دارد تا اینكه در كنار رنگ‌های تند مانند قرمز آتشین و خاكستری یا قهوه‌ای قرار گیرد.

در یك فضا با پوشش سنگ در كف، رنگ سبز بهترین هماهنگی را دارد، ولی در فضایی كه پوشیده از موكت یا فرش‌هایی با رنگ‌های تند است، رنگ سبز كارایی و گیرایی خود را از دست می‌دهد.

رنگ سبز با سایر رنگ‌ها:

رنگ سبز با هر رنگ دیگری حالت خاص روانی را تداعی می‌كند كه به اختصار به آنها می‌پردازیم:

سبز با سبز: دوگانگی عقیده و میل به فرار

سبز با خاكستری: هراس

سبز با‌ آبی تند: اضطراب و ناخشنودی

سبز با آبی كمرنگ: سردی و آرامش و سكون

سبز با قرمز: تحلیل انرژی و شور

سبز با زرد: سرزندگی و درخشانی

سبز با قهوه‌ای: ارزش شخصی و معیارهای عالی

سبز با بنفش: تحكیم موقعیت و تقویت عزت نفس

تنوع رنگ‌ها و چگونگی انتخاب و بهره‌گیری از آنها ما را در دستیابی به فضایی هرچه زیباتر و بهتر یاری می‌كند. این ما هستیم كه باید با سلیقه خود و رجوع به قوانین در كنار هم قرار گرفتن رنگ‌ها، بهترین تزئینات و چیدمان را خلق كنیم.

در محیط آشپزخانه، چنانچه قفسه‌ها به رنگ چوب یا قهوه‌ای‌های كمرنگ باشد، وجود یك گلدان پر از برگ‌های سبز روی پیشخوان و همچنین تزئین فضا با عناصر نارنجی شفاف و خوشرنگ، هیجان و لذت صرف غذا و تهیه پخت آن را افزایش می‌دهد.

خانه‌ای كه در آن از رنگ سبز استفاده كافی و به جایی شده باشد؛ خانه‌ای جوان، شاداب و سرزنده خواهد بود. باید توجه داشت كه رنگ سبز هنگام قرار گرفتن در كنار نارنجی، آبی، بنفش، زرد لیمویی و كرم بهترین كارایی را خواهد داشت. رنگ‌ها جان زندگی ما هستند و استفاده بهینه از آنها، زندگی ما را دوست ‌داشتنی‌تر و جذاب‌تر می‌‌كند.

منبع :سایت مجله دکوراسیون منزل

http://www.designhome.ir


دنبالک ها: وبلاگ یک معمار،